Clausen & Søn, skänk/byrå, teak, 1960-tal, Danmark.
4277173. Clausen & Søn, skänk/byrå, teak, 1960-tal, Danmark.
Glaserad teakfanerkonstruktion med fyra koniska fötter och en rektangulär kropp, utrustad med fyra lådor i mitten och var och en med en skjutdörr med invändig hylla, topplåda med grön filtinsats, tillverkarens etikett på baksidan, H.73cm, L.208.5cm, W.45.5cm.
Åldersanpassade tecken på användning och gnidning, partiella repor, vattenglasmärken på toppen på platser, limrester i skraporna.