HUBERT NIKOLAUS LANG (1909-1972). Getvärdinna.

4276566. HUBERT NIKOLAUS LANG (1909-1972). Getvärdinna.

Hubert Nikolaus Lang (1909-1972), getlös, brons med brunaktig patina, med gammal självhäftande etikett på baksidan, knappt märkbart typografiskt inskriven 'Hubert Lang', höjd ca. 23,5 cm, bredd ca. 22 cm

Skulptören Hubert Nikolaus Lang kom från Oberammergau och studerade hos Joseph Wackerle i München. År 1943 fick han det viktiga Villa Romana stipendiet för att fortsätta sin utbildning i Italien och var på vänliga villkor med Hans Purrmann.
Hans arkadiska herdemotiv är å ena sidan baserade på klassiska modeller, men är också kopplade till den lokala träsnidertraditionen i Oberammergau. Hans skulpturer, skapade i mitten av 1950-talet, jämförs ofta med Barlach och Matarés.

Mindre tecken på slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mindre tecken på slitage.

Antal besök: 156