4275878. SCHÄSLONG / DAGBÄDD. Omklädd, 1900-tal.
Schäslong med vitmålad trästomme med spiralbotten, 1900-tal. Senare omklädd & renoverad. Klädd i mönstrad, djuphäftad textilklädsel i gult och vitt. Bredd ca 190 cm, djup ca 80 cm, höjd ca 76 cm.
Bruksslitage. Ställvist något solblekt. Fläckar. Stomme med skavmärken.