427545. RING, 19K rödguld med diamant, totalt ca 0,28 ct, Georg Jensen, ca 1915 - 1927. Vikt 3,6 g.
Storlek 17,5. Briljantslipad diamant omsluten av blomma, föreställande pion. Originalask medföljer.
Lätt ytslitage. Litet nagg under ena klon.
Diamantens klarhet: VS1.