Bruksslitage. Mindre repor och märken. Gitarren har enligt kvitto fått en översyn, nytt originalstall samt banden putsade, troligen 1990-talet. 4 st stämskruvar torkade och sönder. Märken efter skruvhål eller lagningar med retuscher kring halsens fäste vid kroppen. Ej fullständigt genomgången. Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas. Stöldmärkning med osynligt bläck på huvudets baksida.