ELGITARR, Gibson Les Paul Standard, 1961.

4275330. ELGITARR, Gibson Les Paul Standard, 1961.

Serienr 6566. Original brun hardcase med rosa plysch. Extra strängar, axelrem mm medföljer. Längd 100 cm.
Les Paul med SG-kropp tillverkades under en kort period 1960-talets början.
Proveniens: Inköpt slutet av 1960-talet, samma ägare sedan dess.

Bruksslitage. Mindre repor och märken. Gitarren har enligt kvitto fått en översyn, nytt originalstall samt banden putsade, troligen 1990-talet. 4 st stämskruvar torkade och sönder. Märken efter skruvhål eller lagningar med retuscher kring halsens fäste vid kroppen. Ej fullständigt genomgången. Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas. Stöldmärkning med osynligt bläck på huvudets baksida.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 139