ÅKDYNA med tvistsöm daterad 1789.

427308. ÅKDYNA med tvistsöm daterad 1789.

Tät yllebrodyr i tvistsöm av orientaliserande mönster med dekor av bl.a granatäpple i huvudsak rött mot grönt. Bred ytterbård med blom- och växtslinga mot blå botten. Franskant.
105x50 cm.

Har ingått i Per Axel Hyltas samlingar.

Sliten franskant, nötta kanter. Små lagningar. Brodyren saknas fläckvis.

Gör en kostnadsfri värdering!

105x50 cm.

Antal besök: 1 461