4268497. HEATHLAND - okänd konstnär.
Olja på kartong, osignerad, en sandstig leder genom rosa blomfält, tillsammans med en grupp björkar, horisonten visar böljande kullar och andra träd, spända av en ljus himmel, troligen i skymningen, varm och jordig färgpalett, ca. 76 x 61 cm, utan ram.