GOLVUR, Sverige 17/1800-tal.

GOLVUR, Sverige 17/1800-tal.
4265669. GOLVUR, Sverige 17/1800-tal.

Fodral i avlutad furu. Svängd form. Total höjd 209, bredd 48 cm. Urtavla i tenn, delvis förgylld, märkt H.E.H. 2 lod och pendel medföljer.

Bruksslitage, avlutat. Maskstunget. Ändrad höjd, kompletterat bakstycke. Ej funktionstestad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 235