4265669. GOLVUR, Sverige 17/1800-tal.
Fodral i avlutad furu. Svängd form. Total höjd 209, bredd 48 cm. Urtavla i tenn, delvis förgylld, märkt H.E.H. 2 lod och pendel medföljer.
Bruksslitage, avlutat. Maskstunget. Ändrad höjd, kompletterat bakstycke. Ej funktionstestad.