MAT/KAFFE/THE-SERVIS, Lotus, porslin, 178 delar, Rörstrand.

4265303. MAT/KAFFE/THE-SERVIS, Lotus, porslin, 178 delar, Rörstrand.

7 stycken uppläggningsfat, längd ca 39-24 cm.
7 stycken serveringsskålar, längd ca 25-17 cm.
Karaff
12 stycken tallrikar, diameter ca 24 cm.
9 stycken djupa tallrikar, diameter ca 21 cm.
26 stycken tallrikar, diameter ca 21 cm.
13 stycken assietter, diameter ca 18 cm. Flera med små nagg.
12 stycken buljongkoppar med 11 stycken fat.
2 stycken terriner med lock, längd ca 30 cm.
Såsbåt, längd ca 18 cm.
22 stycken tekoppar med 23 stycken fat (varav 6 tefat i originalförpackning)
Tekanna.
Sockerskål med lock, nagg.
Mindre vas.
15 stycken kaffekoppar (varav 6 stycken i originalkartong) med 15 fat.
Flera delar märkta Lotus Rörstrand Sweden.

Bruksskick.
Några del med mindre nagg, någon del med blekt dekor.
Förefaller i fint skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Karaff
Såsbåt, längd ca 18 cm.
Tekanna.
Sockerskål med lock, nagg.
Mindre vas.

Bruksskick.
Förefaller i fint skick.

Antal besök: 491