SLAGSLÅSGEVÄR, amerikanskt, US Springfield, m/1861.

4262874. SLAGSLÅSGEVÄR, amerikanskt, US Springfield, m/1861.

Daterat på låsbecket 1861, stock och pipa med inspektionsstämplar, kolv med inristning i frakturstil, längd ca 141,5 cm.

Smärre slitage, håller hel- och halvspänn.

Tema

The Collection of Per-Gunnar Janzon

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Antal besök: 709