Bordsben av metall, två fällbara bordsskivor av vitlackerat trä.
Höjd 73 cm.
Mått i fullt utfällt läge 140 x 80 cm.
Rutger Andersson tillhörde under 1980-talet IKEA:s mest tongivande formgivare. Han svarade för en lång rad modeller, varav ett antal var tämligen progressiva. Stol och bord "Karelen" blev mycket flitigt uppmärksammade i både svensk och internationell press vid lanseringen men trots det kom "Karelen" inte att upptas i de svenska IKEA-katalogerna.
"Karelen" är till sitt uttryck mycket talande för det rådande möbelmodet vid 1980-talets mitt.
Mått helt nedfällt 140 x 19 cm.
Bruksslitage. Repor, märken.
Höjd 73 cm.
Bruksslitage. Repor, märken.