Svart metallstomme vitlackerat trä.
Stol höjd 89 cm, sitthöjd 47 cm, bredd 42 cm, djup 44 cm.
Rutger Andersson tillhörde under 1980-talet IKEA:s mest tongivande formgivare. Han svarade för en lång rad modeller, varav ett antal var tämligen progressiva. Stol och bord "Karelen" blev mycket flitigt uppmärksammade i både svensk och internationell press vid lanseringen men trots det kom "Karelen" inte att upptas i de svenska IKEA-katalogerna.
"Karelen" är till sitt uttryck mycket talande för det rådande möbelmodet vid 1980-talets mitt.
Bruksskick.
Bruksskick.