TENNSTOP, 2 st. 1800-tal.

TENNSTOP, 2 st. 1800-tal.
4253587. TENNSTOP, 2 st. 1800-tal.

Två stycken stop i tenn, varav en med medaljong föreställande Karl XIV Johan på locket. Signerad "CL" undertill. Total höjd 21 cm, bredd inkl. handtag 19 cm, nedre diameter 14 cm.
Den andra bär stämpel i botten samt märkt "N3" (1819). Total höjd 25 cm, bredd inkl. handtag ca 17 cm, nedre diameter ca 11 cm.

Bruksslitage. Ett stop har lagningar vid tumgrepp samt skada på stopet. Bucklor, repor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 142