SEKTIONSSOFFA, "Mella", IKEA, 1990-talets första del.

4250585. SEKTIONSSOFFA, "Mella", IKEA, 1990-talets första del.

Fem moduler. Stomme i svartlackerad metall, botten av trådnät, lösa polyeter- och vitvaddstoppade dynor klädda i avtagbart bomullstyg. En med rund dyna, fyra med urtag för att passa med nästa modul. Runda modulen diam 90 cm. Höjd c:a 90 cm.

Modellen introducerad som en nyhet i 1991 års IKEA-katalog på sidorna 64, 65 med texten:

"MELLA sektionsmöbel. Ett spännande nytänkade i färg, form och möjligheter att kombinera. Du utgår ifrån en tvåsitssoffa i svart. Ryggöverdragen i valfria färger köper du separat.".

Bruksslitage, klädseln blekt. En mellanled krökt, några mellanfästen saknar skruvar. Smärre skador i klädseln undertill.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 526