SIMPSON, modell Hybrid Sport, HANS-skydd.

4243339. SIMPSON, modell Hybrid Sport, HANS-skydd.

Simpson Hybrid Sport är den nya generationens FIA godkända Head and Neck skydd, sk HANS-Skydd.
Sport är en lättvikts komposit-versionen av det tekniskt mest avancerade nackskydds-systemet på marknaden. Skyddar mot skador som kan uppstå vid både front, offset och sidokollision. Förutom skyddets goda komfort så blir även urklivning/räddningsarbete ur tävlingsbilar avsevärt förenklat beroende på skyddets låga profil.
Den här ekonomimodellen väger enbart 930 gram komplett.

Normalt slitage.

Tema

Japanska ikoner möter europeisk råstyrka

Gör en kostnadsfri värdering!

Normalt slitage.

Tema

Antal besök: 367