Simpson Hybrid Sport är den nya generationens FIA godkända Head and Neck skydd, sk HANS-Skydd.
Sport är en lättvikts komposit-versionen av det tekniskt mest avancerade nackskydds-systemet på marknaden. Skyddar mot skador som kan uppstå vid både front, offset och sidokollision. Förutom skyddets goda komfort så blir även urklivning/räddningsarbete ur tävlingsbilar avsevärt förenklat beroende på skyddets låga profil.
Den här ekonomimodellen väger enbart 930 gram komplett.
Normalt slitage.
Normalt slitage.