MATSERVIS, 56 delar, porslin, Upsala-Ekeby Karlskrona, 1900-tal.

424229. MATSERVIS, 56 delar, porslin, Upsala-Ekeby Karlskrona, 1900-tal.

Förgylld kant.
12 st mattallrikar, diameter 24 cm.
12 st djupa tallrikar, diameter 21 cm.
12 st förrättstallrikar, diameter 21 cm.
12 st assietter, diameter 17 cm.
1 st uppläggningsfat, 39 x 29 cm.
1 st uppläggningsfat, 32 x 24 cm.
1 st uppläggningsfat, 28 x 21 cm.
1 st karott, 27 x 21 cm.
1 st karott, 25 x 19 cm.
2 st karotter, 24 x 15 cm.
1 st såsskål, höjd 10 cm.

Bra skick, men förekommer färgskiftningar på den förgyllda kanten.

Gör en kostnadsfri värdering!

Förgylld kant.
1 st karott, 27 x 21 cm.
1 st karott, 25 x 19 cm.
2 st karotter, 24 x 15 cm.
1 st såsskål, höjd 10 cm.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 943