SLAGLÅSGEVÄR, Sverige, ca 1850 (M6).

4235591. SLAGLÅSGEVÄR, Sverige, ca 1850 (M6).

Svenskt slaglåsgevär från ca 1850-talet med en brittisk pipa från ett sk Towergevär. Beslag i mässing, stock i björk. Håller i hel och halvspänn. Kommer med läderrem.

Längd: 143 cm

To our international customers, please contact your authorities regarding the regulations for importing antique firearms.
For transportation issues, please contact the auction house.

Ålders- och bruksslitage.

Tema

Birger Nilssons vapensamling: Del 1

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd: 143 cm

Ålders- och bruksslitage.

Tema

Antal besök: 771