HARALD ÖSTERGREN. Stilleben, olja på pannå, signerad och daterad 1925.

423482. HARALD ÖSTERGREN. Stilleben, olja på pannå, signerad och daterad 1925.

Bildmått 29,5 x 33 cm.

August Harald Östergren (1888 - 1974), konstnär, dekoratör och formgivare, född i Stockholm den 1 mars 1888.

1913-1917 studerade Harald Östergren vid Konstakademin i Stockholm. Därefter fortsatte han sina studier i Tyskland. 1920 grundar han tillsammans med Edvin Ollers och Gabriel Burmeister en experimentell keramikverkstad i Vittinge.

1923 anställs han som konstnärlig ledare vid Upsala-Ekeby AB där han formgav och dekorerade keramikföremål fram till 1947. Harald Östergren kan beskrivas som en renodlad naturalist i sin roll som tecknare och målare. Han hämtade sina motiv främst från Öland och Gotland men var även en mycket skicklig porträttmålare.

Harald Östergren har deltagit vid en rad samlingsutställningar genom åren, bl.a. på Röhsska Museets konstutställning i Göteborg 1957, Upplands Konstförenings utställningar 1936, -39 och -42, i Gävle -46 samt i Ölands Skogsby -55 och -56. Hans konst finns representerad på bl.a. Uppsala Konstmuseum och Upplandsmuséet.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bildmått 29,5 x 33 cm.

Antal besök: 1 674