TAKLAMPA och VÄGGBELYSNING, 2 delar, Anna Ehrner för Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets senare hälft.
422892. TAKLAMPA och VÄGGBELYSNING, 2 delar, Anna Ehrner för Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets senare hälft.
Tyg och bambu.
1 plafond med 2 ljuspunkter, plexiglasplatta; Diam 40, Höjd ca 21 cm inklusive uppfästningsanordningen.
1 väggbelysning med 1 ljuspunkt, monterad med bokfanérad skiva; Bredd 29, Höjd 19 cm.
Den elektriska installationen ej funktionstestad.
Mindre ålders- och bruksslitage.
Tyg och bambu.