4227749. EINAR BÄCKSTRÖM. Plafond, 1940/50-tal, modell 4824, mässing och glas.
Rund stomme i s.k. "antikgrön" mässing med blankpolerade band, antikiserande dekor i gjuten mässing, pendelröret med stiliserad bladdekor, nedtill med råglasskiva och bakomvarande fyra ljuspunker, upptill med s.k. uplight och tre ljuspunkter, höjd ca 80 cm, diameter ca 64 cm
LITTERATUR
Modellen avbildad i Einar Bäckströms katalog, 1942.
Smärre slitage, mindre märken och i överkant med enstaka färgbortfall, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen.
LITTERATUR