KARIN MOBRING. Fåtöljer, ett par, "Diana", IKEA 1970-tal.

4226444. KARIN MOBRING. Fåtöljer, ett par, "Diana", IKEA 1970-tal.

Safarimodell med naturfärgad furustomme, sandfärgad väv, läderremmar.

Bredd 63,5 cm, höjd 70 cm

Modellen introducerad i 1972 års katalog. Den kunde då erhållas naturfärgad eller betsad i "en intensivt röd nyans". I den efterföljande katalogen erbjöds modellen även med brun bets och i den därpå följande katalogen i brun lasyr.

Bruksskick. Repor och märken. Mindre fläckar.

Tema

Auctionet Special: IKEA genom åren

Gör en kostnadsfri värdering!

Bredd 63,5 cm, höjd 70 cm

Tema

Antal besök: 1 603