GÖKUR, trä, rikt dekorerat, två luckor, sent 1900-talet.
422514. GÖKUR, trä, rikt dekorerat, två luckor, sent 1900-talet.
Höjd 90 cm.
Bredd 50 cm.
Djup 44 cm.
Dekorerat med djur, gevär och signalhorn.
Två luckor: göksignal och speldosa med jägare på toalett.
Tre lod.
Handmålat.
Fungerande!
Vissa mindre defekter och slitage.
Handmålat, ej riktigt heltäckande på sidorna.
Höjd 90 cm.
Bredd 50 cm.
Djup 44 cm.
Tre lod.
Handmålat.
Fungerande!