422392. HATTASK, formpressad björkfanér, Grand Prix, Luterma, Estland, omkring sekelskiftet 18/1900.
Stämpel på lockets insida föreställande den ryska dubbelörnen samt tillverkastämplar. Spännband av läder. Diameter 52 cm, höjd 28 cm.
Bruksslitage, fläckar invändigt.