4216794. UPPLYST INSKRIVEN PAPPERSSIDA.
central skildring av en bevingad häst på en guldbakgrund, skriven för hand i svart bläck på båda sidor i islamisk kalligrafi,
Sidstorlek: 16,4 x 10,8 cm,
fäst selektivt på ett marmorerat ark,
i en träram under glas,
Ram: 29,5 x 23,5 cm, ca. 1800-talet.
Smutsiga och skadade kanter, vattenskador på vänster sida, ramremsa sönderrivet upptill.
Sidstorlek: 16,4 x 10,8 cm,
i en träram under glas,