FRAMKALLNINGSTANK, saltglaserat stengods, Höganäs, 1900-talets första del.

421468. FRAMKALLNINGSTANK, saltglaserat stengods, Höganäs, 1900-talets första del.

Längd 24 cm. Bredd 30 cm. Höjd 123 cm.

Märkt Höganäs, 4141:40, ankarstämpel med H & B på var sin sida om ankaret samt H3.

Proviniens: Har tillhört Helmer Andersson, fotograf, verksam i Sala under 1920/30-talet.

Avslag förekommer. Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 812