421468. FRAMKALLNINGSTANK, saltglaserat stengods, Höganäs, 1900-talets första del.
Längd 24 cm. Bredd 30 cm. Höjd 123 cm.
Märkt Höganäs, 4141:40, ankarstämpel med H & B på var sin sida om ankaret samt H3.
Proviniens: Har tillhört Helmer Andersson, fotograf, verksam i Sala under 1920/30-talet.
Avslag förekommer. Bruksslitage.