JÄRNGRYTOR, 2 st, 18/1900-tal.

4213504. JÄRNGRYTOR, 2 st, 18/1900-tal.

Rund gryta märkt Kallinge, 8 L, bredd inkl handtag ca 36 cm, höjd ca 16 cm.
Gryta med ett handtag, märkt med monogram och krona, 1 1/2 K, bredd inkl handtag ca 41 cm, höjd ca 11 cm.

Slitage, rost, senare bemålade - flagar färg. Borrade hål i botten. Lock saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 141