BORDSLAMPA, Böhlmarks, jugend, 1900-talets början.

4209726. BORDSLAMPA, Böhlmarks, jugend, 1900-talets början.

LITTERATUR: Erik Andrén, Böhlmarks 1872-1937, plansch 21 nr 8, katalogförd 1906-1917

I mässing, ursprunglig lampskärm med brodyr, lampfotens höjd ca 37, skärmens diameter 28cm.

Bruksslitage, ej funktionstestad, elektrifierad, buckla.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 292