MATSERVIS, 57 delar, porslin, Rörstrand.

4209536. MATSERVIS, 57 delar, porslin, Rörstrand.

Servis i porslin med vinröd dekor och förgylld kant.
12 st mattallrikar, diameter ca 25 cm.
11 st djupa tallrikar, diameter ca 25 cm.
12 st tallrikar, diameter ca 21,5 cm.
12 st assietter, diamter ca 17,5 cm.
1 st ovalt uppläggningsfat, längd ca 38,5 cm.
1 st ovalt uppläggningsfat, längd ca 33,5 cm.
2 st ovalt uppläggningsfat, längd ca 29 cm.
2 st ovalt uppläggningsfat, längd ca 23,5 cm.
2 st kvadratiska skålar, mått ca 21,5 x 21,5 resp 18 x 18 cm.
1 st såsskål, längd ca 22 cm, höjd ca 10 cm.
1 st kanna, höjd ca 16 cm, längd ca 19 cm.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage.

Antal besök: 1 105