Helmut Göttl (1934-2011), Baskien, olja på duk, 1966, signerad och daterad, signerad igen på bårens baksida, ca. 79 x 39 cm, med ram ca. 90 x 50 cm.
Göttl studerade vid Karlsruhe Art Academy hos Karl Hubbuch. Kritiska och satiriska skildringar av sociala klagomål kännetecknar hans arbete.
Minimala tecken på användning.