Katedralen interiör med figurer
fin penna, tusch och akvarell, etikett a tergo
10 cm x 8 cm (4 tum x 3,25 tum) - bildstorlek
27 cm x 23 cm (10,5 tum x 9 tum) - ramstorlek
Fotnot: FINA LITOGRAFIER AV EGYPTISKA MONUMENT av författaren mest känd för sitt arbete med dekorativ konst, Grammar of Ornament. '[Jones] var ansvarig, tillsammans med Joseph Bonomi, för utformningen av den egyptiska domstolen vid Crystal Palace, och 1863 fick han i uppdrag att designa ett palats i Kairo för Ismail Pasha' (Blackmer). Blackmer 888; inte i Atabey, Abbey eller Tooley.