420673. FIGURINER, 2 st, keramik, Mari Simmulson samt Dorothy Clough, Upsala-Ekeby, 1900-tal.
Apa, Mari Simmulson, höjd 14,5 cm.
Halvnaken kvinna med skål på huvudet, Dorothy Clough, höjd 26 cm.
Bruksslitage, apa med troliga tillverkningssprickor inuti samt med ett nagg på höger öra, kvinna med lagad hals.