BÖCKER, 4 st, bland annat "Allmän Hushålls- och Konstbok Eller Samling af utwalda Föreskrifter...", Del I-II, C. A. F. Hochheimer, 1805-1807.

420550. BÖCKER, 4 st, bland annat "Allmän Hushålls- och Konstbok Eller Samling af utwalda Föreskrifter...", Del I-II, C. A. F. Hochheimer, 1805-1807.

2 volymer "Allmän Hushålls- och Konstbok Eller Samling af utwalda Föreskrifter Til Hushållares, Handtwerkares, Konstnärers och Konstälskares tjenst af C.A.F. Hochheimer. Öfwersatt i sammandrag från Tredje Tyska Upplagan af S.N. Wahrman. Örebro, Tryckt hos Nils Magnus Lindh, 1805-1807 på eget förlag. Del I-II.

Gustafva Björklunds Kokbok för Husmödrar innehållande beskrifningar öfver mer än 2000 anrättningar (Jemte 100 anvisningar för tillredning af Svamprätter.) Med 106 gravyrer. Ny genomsedd upplaga. Stockholm F.C. Askerbergs förlag.1893.

Anna Maria Zetterstrands Kok. och Hushålls-Bok, grundad på 80-årig öfning och erfarenhet i kokkonsten och hushållningen, utgifven af Sophia Maria Zetterstrand. Femte förbättrade och betydligt tillökade upplagan. Med 48 teckningar. Norrköping M.W.Wallbergs Förlag, 1891.

Slitage, skador, fläckar. Ej genomgången.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 458