IISAKKI JÄRVENPÄÄ. Björn-puukko / Bunkerkniv, trä och stål, Kauhava, Finland, 1900-talets första hälft, signerad.
420205. IISAKKI JÄRVENPÄÄ. Björn-puukko / Bunkerkniv, trä och stål, Kauhava, Finland, 1900-talets första hälft, signerad.
Slida i trä med skuren dekor i form av örn, signerad "TWR" Knivsaft i trä i form av björnhuvuden och fästen i mässing. Signerade knivblad i stål, längd 7 - 15 cm. Total längd 31 cm.