TESERVIS, 16 delar, fajans, "Hammersø", Söholm, Danmark. 1900-talets mitt.
420171. TESERVIS, 16 delar, fajans, "Hammersø", Söholm, Danmark. 1900-talets mitt.
Refflad dekor med glasyr i blått och cremevitt. Stämplade.
4 st tekoppar, höjd 5 cm.
4 st tefat, diameter 16 cm.
4 st assietter, diameter 19 cm.
1 st tekanna, längd 24 cm.
1 st uppläggningsfat, diameter 24,5 cm.
2 st ljusstakar, diameter 7,3 cm.
Bruksslitage, några delar med missfärgning. 2 st tekoppar med mikronagg runt kanterna.
4 st tekoppar, höjd 5 cm.
4 st tefat, diameter 16 cm.
1 st tekanna, längd 24 cm.