SKÅL, porslin, Wucai, Kina, transition, 1600-tal.

420146. SKÅL, porslin, Wucai, Kina, transition, 1600-tal.

Dekor i form av drakar, i emaljfärg i grönt, svart och järnoxidrött.
Diameter 26,7 cm, höjd 8,5 m.

Bruks- och åldersrelaterat slitage, sand i glasyren på undersidan.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 26,7 cm, höjd 8,5 m.

Antal besök: 1 061