420128. FAT samt VAS, keramik, Mari Simmulson, Upsala-Ekeby, 1900-talets andra hälft.
Fat med dekor av kvinna samt blomkruka, ca 18 x 18 cm.
Vas med dekor av kvinna bland blomster samt fågel, höjd 9,5 cm.
Bruksslitage, fat med fastklistrade "dynor" undertill.