4197975. BAROMETER, ROSENTRÄ, 1800-TAL.
Försilvrad urtavla signerad O' Hadbury Bothers, Sheffield, med elfenbenstemperaturmätare och elfenbenjusteringsknappar, 91cm hög
Elfenbensinlämningsreferens: LMB58FL9
CITES-intyg medföljer. Exporttillstånd krävs för export utanför EU.
Förlust av elfenbensjusterare vid basen, lätt ytslitage.