419676. MARIAN ZAWADSKY. Golvlampa, keramik med skärm, Tilgmans Keramik, signerad och daterad 1956.
Ristad dekor med egyptiskt motiv, polykrom glasyr. Plisserad skärm.
Höjd 124 cm.
Smärre bruksslitage, skärm med smärre missfärgning. Nydragen el samt lampsockel.