FEST TILL ATTERBOMS MINNE 1856.

Auktionen är avslutad, men kanske gillar du följande föremål?

 

Bilder

FEST TILL ATTERBOMS MINNE 1856.
4191237. FEST TILL ATTERBOMS MINNE 1856.

Beskrivning

Till den fest hvarmed minnet af Pehr Dan. Am. Atterbom kommer att firas af Upsala studentcorps på Carolina redivivas sollennitetssal den 9 maj 1856 kl. 11 f. m. inbjudas vördsamt vetenskapernas och konsternas gynnare och vänner å studentcorpsens vägnar af dess direction. Uppsala, hos C. A. Leffler, 1856.
Folio. 440 x 270 mm. (4) s. I stänkdekorerat senare pappband med etikett av grönt skinn. Lätt lagerfläckig i kanterna, några smärre, delvis lagade revor.
Minnestalet hölls av Bernhard Elis Malmström, som 1842 disputerat för Atterbom.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Lätt lagerfläckig i kanterna, några smärre, delvis lagade revor.

Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!

Budgivning

Laddar…
Har du något liknande att sälja?
Gör en kostnadsfri värdering!
4191237. FEST TILL ATTERBOMS MINNE 1856.

Beskrivning

Till den fest hvarmed minnet af Pehr Dan. Am. Atterbom kommer att firas af Upsala studentcorps på Carolina redivivas sollennitetssal den 9 maj 1856 kl. 11 f. m. inbjudas vördsamt vetenskapernas och konsternas gynnare och vänner å studentcorpsens vägnar af dess direction. Uppsala, hos C. A. Leffler, 1856.
Folio. 440 x 270 mm. (4) s. I stänkdekorerat senare pappband med etikett av grönt skinn. Lätt lagerfläckig i kanterna, några smärre, delvis lagade revor.
Minnestalet hölls av Bernhard Elis Malmström, som 1842 disputerat för Atterbom.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Lätt lagerfläckig i kanterna, några smärre, delvis lagade revor.

Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!

Detaljer

Antal besök: 156