TAK-/FASADFJÄLL, trä, för BYGGNADSVÅRD, allmoge, 58 kvm. 1800-tal.

418889. TAK-/FASADFJÄLL, trä, för BYGGNADSVÅRD, allmoge, 58 kvm. 1800-tal.

Sannolikt från äldre kyrka. Tvättade och sorterade. Spår från tidigare uppsättning för lättare montering.
Längd ca 22,5 x 18,3 x 6,5 cm. Korta fjäll för kant, längd 7 x 18,3 x 6,5 cm (ca 231 löpmeter).

Ca 2 kvm spruckna fjäll medföljer om så önskas.

Bruks- och åldersrelaterat slitage, skador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 470