HERMANN FÖRSTERLING (GEB. 1955). rosor.

4187519. HERMANN FÖRSTERLING (GEB. 1955). rosor.

Hermann Försterling (f. 1955), rosor, cyanotyp, 1992, signerad, daterad ”10-92” och inskriven ”cyanotype”, ca. 32 x 43 cm, inramad bakom passepartout och glas, med ram ca. 54 x 64 cm

Försterling studerade vid Bildkonstakademin i Stuttgart hos professor Sonderborg och har arbetat som frilansande konstnär sedan 1979. Han experimenterar med olika fotografiska tekniker och kan se tillbaka på en lång lista med separat- och grupputställningar. Hans verk finns bland annat i Staatsgalerie Stuttgart och Museum of Modern Art, New York.

Ej inramad, undersökt.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ej inramad, undersökt.

Antal besök: 187