KAFFESERVIS, 57 delar, porslin, Karlskrona Porslinsfabrik, 1900-talets första hälft.
418749. KAFFESERVIS, 57 delar, porslin, Karlskrona Porslinsfabrik, 1900-talets första hälft.
16 st kaffekoppar, höjd 4,5 cm.
16 st st kaffefat, diameter 12 cm.
19 assietter, diameter 17 cm.
1 st kaffekanna, höjd 22 cm.
1 st gräddkanna, höjd 10 cm.
1 st sockerskål, höjd 11,5 cm.
1 st uppläggningsfat, längd 27 cm.
1 st kakfat, diameter 25,5 cm.
Smärre bruksslitage, enstaka delar med smärre nagg och hårlinjespricka.
19 assietter, diameter 17 cm.
1 st kaffekanna, höjd 22 cm.
1 st gräddkanna, höjd 10 cm.