SKÅP, sk skrivskåp, sengustavianskt, 1800-talets början.
418717. SKÅP, sk skrivskåp, sengustavianskt, 1800-talets början.
Ådringsmålat i rött. Dekor med träspeglar och smidda
nyckelskyltar. Inrede med 4 lådor varav ett med indelade fack.
Överskåp med 4 hyllplan. Underdel med 2 hyllplan.
Längd 102 cm, bredd 62 cm, höjd 193 cm.
Slitage, repor och mindre skador på listverk. Lås saknas.
Skrivklaff går ej upp ordentligt.