4184218. SOFFBORD, bricka Upsala Ekeby.
Bricka av keramik med handmålad dekor av elefant. Märkt UE SWEDEN 1970. Stomme av svärtat trä. Mått 57,5 x 57,5, höjd 55 cm.
Trästomme med slitage, saknar dekorelement, omfattande spricka i underskivan. Bricka med lagad genomgående spricka och nagg.