STADSKARTOR, 2 st, färglitografier, Sköfde + Wenersborg, daterade 1856.

417743. STADSKARTOR, 2 st, färglitografier, Sköfde + Wenersborg, daterade 1856.

"Karta öfver staden Sköfde med dertill lydande Egor", No 39.
G.Ljunggrens Kartor öfver Sveriges Städer, Bonniers Förlag.
Bladmått 60 x 48 cm, bildmått 46 x 37 cm.
Folkmängd Sköfde År 1856 = 1124.
"Karta öfver staden WERNERSBORG med dertill lydande egor", No 42.
Bladmått 60 x 48 cm, bildmått 53,5 x 43 cm.
Folkmängd Wernersborg År 1856 = 3598.

Fläckar och slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Fläckar och slitage.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 758