"Karta öfver staden LIDKÖPING med dertill lydande EGOR", No 51.
G.Ljunggrens Kartor öfver Sveriges Städer, Bonniers Förlag.
Bladmått 48 x 60 cm, bildmått 41,5 x 53,5 cm.
Folkmängd Lidköping År 1856 = 2850.
"Karta öfver staden SKARA med dertill lydande EGOR", No 43.
Bladmått 48 x 60 cm, bildmått 42,5 x 56 cm.
Folkmängd Skara År 1856 = 1994.
Fläckar, fuktskador kanten och slitage.