STADSKARTOR, 2 st, färglitografier, Falköping + Hjo, daterade 1856.

417739. STADSKARTOR, 2 st, färglitografier, Falköping + Hjo, daterade 1856.

"Karta öfver staden Falköping med dertill lydande Egor", No 37.
G.Ljunggrens Kartor öfver Sveriges Städer, Bonniers Förlag.
Bladmått 60 x 48 cm, bildmått 49 x 37 cm.
Folkmängd Falköping År 1856 = 808.
"Karta öfver staden HJO med dertill lydande EGOR", No 41.
Folkmängd Hjo År 1856 = 936.

Gulnade kanter, fläckar och slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Folkmängd Hjo År 1856 = 936.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 733