KONFEKTASK s.k. "Sweetmeat box", silverpläterad, Shanghai, 1920-tal.

416411. KONFEKTASK s.k. "Sweetmeat box", silverpläterad, Shanghai, 1920-tal.

Konfektask i form av stiliserad pumpa med gjuten dekor av fjärilar, syrsor och vinblad. Interiör av vitmetall försedd med nio löstagbara geometriska fack vilandes på en bas. Diameter ca 27, höjd ca 19 cm.

Lätt ytslitage, lock något ojämnt.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 700