SERVISDELAR, 131 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

416054. SERVISDELAR, 131 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

9 tallrikar, diameter 26 cm, 1/175
12 tallrikar, diameter 23 cm, 1/572
12 tallrikar, diameter 19,3 cm, 1/573
12 tallrikar, diameter 19,3 cm, 1/179
12 tallrikar, diameter 17,3 cm, 1/574
12 tekoppar med 12 fat, kopp 1/656, fat 1/626*525*656*669
2 uppläggningsfat, längd 25,5 respektive 30 cm, 1/531 samt 1/532
3 uppläggningsskålar, diameter 23 cm, 1/552
12 kaffekoppar med 12 fat, kopp 1//79, fat 1/76*79*315
2 uppläggningsskålar, diameter 22 cm, 1/709
Skål, längd 22,5 cm, 1/651
Lövfat, längd 23 cm, 1/144
Kanna, höjd 16 cm, 1/763
Sockerskål, diameter 10 cm, 1/244
Sockerströare, höjd 16,5 cm, 1/2126
Kaffekanna, höjd 22 cm, 1/47
Sockerskål, diameter 9,5 cm, 1/657
2 saltkar, höjd 6 cm, 1/712
6 äggkoppar, höjd 6 cm, 1/542
2 kaffefat, diameter 14 cm, 1/182
Gräddsnipa, höjd 10,5 cm, 1/60
Sockerskål utan lock, diameter 9 cm, 1/398.

Smärre slitage, en kaffekopp med hårspricka, gräddsnipan med avslag samt en av sockerskålarna utan lock. Avslag på 1 tefat samt glassyrnagg på 1 kaffefat.

Gör en kostnadsfri värdering!

Skål, längd 22,5 cm, 1/651
Lövfat, längd 23 cm, 1/144
Kanna, höjd 16 cm, 1/763
Kaffekanna, höjd 22 cm, 1/47
2 saltkar, höjd 6 cm, 1/712
6 äggkoppar, höjd 6 cm, 1/542

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 2 748