HUGO KÖCKE (1874-1956). Stort flodlandskap.

4158699. HUGO KÖCKE (1874-1956). Stort flodlandskap.

Hugo Köcke (1874-1956), Large River Landscape, olja på duk, 1919, signerad och daterad, signerad igen på baksidan, daterad och inskriven ”Berlin”, ca. 100 x 150 cm, med ram ca. 124 x 174 cm.

Köcke studerade vid Kunstgewerbemuseums skola och Hochschule für Bildende Künste i Berlin. Sedan 1893 deltog han regelbundet i Great Berlin Art Exhibition. Sedan han flyttade till Sylt har öns motiv avgörande bestämt hans arbete.

Enstaka små chips och fläckar, minimal carquelé på platser. ram med defekter.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 325