4158699. HUGO KÖCKE (1874-1956). Stort flodlandskap.
Hugo Köcke (1874-1956), Large River Landscape, olja på duk, 1919, signerad och daterad, signerad igen på baksidan, daterad och inskriven ”Berlin”, ca. 100 x 150 cm, med ram ca. 124 x 174 cm.
Köcke studerade vid Kunstgewerbemuseums skola och Hochschule für Bildende Künste i Berlin. Sedan 1893 deltog han regelbundet i Great Berlin Art Exhibition. Sedan han flyttade till Sylt har öns motiv avgörande bestämt hans arbete.
Enstaka små chips och fläckar, minimal carquelé på platser. ram med defekter.